Women swept the Hugo Awards — again


The 2019 Hugo Awards were held on August 18th at the Dublin World Science Fiction Convention (also known as Worldcon) to honor the best science fiction and fantasy works from the last year.

As has been the welcome trend for the past few years, women once again almost completely swept the Hugos. Mary Robinette Kowal’sThe Calculating Stars(the first in herLady Astronautseries) won Best Novel;Artificial Conditionby Martha Wells took home Best Novella;If At First You Don’t Succeed, Try, Try Againby Zen Cho won Best Novelette; andA Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasiesby Alix E. Harrow won Best Short Story. Best Series went to Becky Chambers’Wayfarersbooks.

Also notable was the win for Best Related Work bypopular fan fiction site Archive of Our Own, which has broken ground for providing a space for fans to share and read fanfic online. While it wasn’t the first fan fiction community on the internet, it did provide a safe place for authors to write without the limitations that other platforms like LiveJournal orFanFiction.nethad put into place, particularly for more adult stories.

Here’s the complete list of nominees; the winners are highlighted in bold.

Best Novel

Best Novella

Best Novelette

Best Short Story

Best Series

  • The Centenal Cycleby Malka Older
  • The Laundry Filesby Charles Stross
  • Machineries of Empireby Yoon Ha Lee
  • The October DayeSeries by Seanan McGuire
  • The Universe of Xuyaby Aliette de Bodard
  • Wayfarersby Becky Chambers

Best Related Work

  • Archive of Our Own, a project of the Organization for Transformative Works
  • Astounding: John W. Campbell, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, L. Ron Hubbard, and the Golden Age of Science Fiction, by Alec Nevala-Lee
  • The Hobbit Duology(a documentary in three parts), written and edited by Lindsay Ellis and Angelina Meehan
  • An Informal History of the Hugos: A Personal Look Back at the Hugo Awards 1953-2000, by Jo Walton
  • The Mexicanx Initiative Experience at Worldcon 76by Julia Rios, Libia Brenda, Pablo Defendini, and John Picacio
  • Ursula K. Le Guin: Conversations on Writingby Ursula K. Le Guin with David Naimon

Best Graphic Story

  • Abbott, written by Saladin Ahmed, art by Sami Kivelä, colors by Jason Wordie, letters by Jim Campbell
  • Black Panther: Long Live the King, written by Nnedi Okorafor and Aaron Covington, art by André Lima Araújo, Mario Del Pennino, and Tana Ford
  • Monstress, Volume 3: Haven, written by Marjorie Liu, art by Sana Takeda (Image Comics)
  • On a Sunbeam, by Tillie Walden
  • Paper Girls, Volume 4, written by Brian K. Vaughan, art by Cliff Chiang, colors by Matt Wilson, letters by Jared K. Fletcher
  • Saga, Volume 9, written by Brian K. Vaughan, art by Fiona Staples

Best Dramatic Presentation – Long Form

  • Annihilation, directed and written for the screen by Alex Garland, based on the novel by Jeff VanderMeer
  • Avengers: Infinity War, screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo
  • Black Panther, written by Ryan Coogler and Joe Robert Cole, directed by Ryan Coogler
  • A Quiet Place, screenplay by Scott Beck, John Krasinski, and Bryan Woods, directed by John Krasinski
  • Sorry to Bother You, written and directed by Boots Riley
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, screenplay by Phil Lord and Rodney Rothman, directed by Bob Persichetti, Peter Ramsey, and Rodney Rothman

Best Dramatic Presentation – Short Form

  • The Expanse: “Abaddon’s Gate,” written by Daniel Abraham, Ty Franck and Naren Shankar, directed by Simon Cellan Jones
  • Doctor Who: “Demons of the Punjab,” written by Vinay Patel, directed by Jamie Childs
  • Dirty Computer, written by Janelle Monáe, directed by Andrew Donoho and Chuck Lightning
  • The Good Place: “Janet(s),” written by Josh Siegal & Dylan Morgan, directed by Morgan Sackett
  • The Good Place: “Jeremy Bearimy,” written by Megan Amram, directed by Trent O’Donnell
  • Doctor Who: “Rosa,” written by Malorie Blackman and Chris Chibnall, directed by Mark Tonderai

Best Editor – Short Form

  • Neil Clarke
  • Gardner Dozois
  • Lee Harris
  • Julia Rios
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas
  • E. Catherine Tobler

Best Editor – Long Form

  • Sheila E. Gilbert
  • Anne Lesley Groell
  • Beth Meacham
  • Diana Pho
  • Gillian Redfearn
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist

  • Galen Dara
  • Jaime Jones
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu
  • Charles Vess

Best Semiprozine

  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • Fireside Magazine, edited by Julia Rios, managing editor Elsa Sjunneson-Henry, social coordinator Meg Frank, special features editor Tanya DePass, founding editor Brian White, publisher and art director Pablo Defendini
  • FIYAHMagazine of Black Speculative Fiction, executive editors Troy L. Wiggins and DaVaun Sanders, editors L.D. Lewis, Brandon O’Brien, Kaleb Russell, Danny Lore, and Brent Lambert
  • Shimmer, publisher Beth Wodzinski, senior editor E. Catherine Tobler
  • Strange Horizons, edited by Jane Crowley, Kate Dollarhyde, Vanessa Rose Phin, Vajra Chandrasekera, Romie Stott, Maureen Kincaid Speller, and theStrange HorizonsStaff
  • Uncanny Magazine, publishers / editors-in-chief Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, managing editor Michi Trota, podcast producers Erika Ensign and Steven Schapansky,Disabled People Destroy Science FictionSpecial Issue editors-in-chief Elsa Sjunneson-Henry and Dominik Parisien

Best Fanzine

  • Galactic Journey, founder Gideon Marcus, editor Janice Marcus
  • Journey Planet, edited by Team Journey Planet
  • Lady Business, editors Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan
  • nerds of a feather, flock together, editors Joe Sherry, Vance Kotrla, and The G
  • Quick Sip Reviews, editor Charles Payseur
  • Rocket Stack Rank, editors Greg Hullender and Eric Wong

Best Fancast

  • Be the Serpent, presented by Alexandra Rowland, Freya Marske, and Jennifer Mace
  • The Coode Street Podcast, presented by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Fangirl Happy Hour, hosted by Ana Grilo and Renay Williams
  • Galactic Suburbia, hosted by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, and Tansy Rayner Roberts, produced by Andrew Finch
  • Our Opinions Are Correct, hosted by Annalee Newitz and Charlie Jane Anders
  • The Skiffy and Fanty Show, produced by Jen Zink and Shaun Duke, hosted by the Skiffy and Fanty Crew

Best Fan Writer

  • Foz Meadows
  • James Davis Nicoll
  • Charles Payseur
  • Elsa Sjunneson-Henry
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács

Best Fan Artist

  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Likhain (Mia Sereno)
  • Spring Schoenhuth

Best Art Book

Read More

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here